Vasarėjant vis dažniau aplanko mintys apie atostogas. O kol svajonės apie tai dar tik ir lieka svajonėmis, susisukusi į minkštą apklotą, gurkšnoju gaivią šilkmedžio lapų arbatą, kuri mintimis mane nukelia į prisiminimus šiltuosiuose kraštuose...

Pirmoji mano pažintis su šilkmedžiu įvyko dar Lietuvoje, kai prieš kelis metus atsirado džiovintų šilkmedžio uogų. Saldus tarsi razinų skonis mane viliote viliojo. Viliojo ne tik mane, viliojo ir vaikus. Tai buvo didelis atradimas mūsų šeimai. Man, kaip mamai, visada rūpėjo, kaip patenkinti vaikų saldumynų poreikį. Kadangi jau seniai supratau, jog esu bejėgė su tuo kovoti, ėmiau ieškoti tinkamų alternatyvų saldainiams. Šilkmedžio uogos ne tik patinka, bet ir tinka visiems.


SALDŽIOSIOS ŠILKMEDŽIO UOGOS

Mažytės baltos arba purpurinės šilkmedžio uogos dar vadinamos vitaminų krepšeliu: vitaminas A, vitaminas C, vitaminas E, vitaminų B1, B2, B3 grupė. Uogose gausu kalio, kalcio, vario, magnio ir cinko, daug aminorūgščių, mononesočiųjų riebalų, maistinių skaidulų, fitosterolių, svarbių riebalų rūgščių (omega 3, omega 6, omega 9).

Baltojo šilkmedžio uogos labai saldžios, o juodojo – rūgštesnės, gaivaus saldžiarūgščio skonio, jos kaip ir mėlynės nudažo pirštus tamsia spalva. Uogas galima valgyti kaip užkandį, kai norisi kažko saldaus. Jomis tinka gardinti košes, jogurtus, desertus, salotas ar kitą mėgstamą patiekalą. Šilkmedžio uogos dar vadinamos ir gamtos stebuklu, nes ne tik padeda praturtinti mitybą, bet ir sprendžia sveikatos problemas. Tai puikus pasirinkimas diabetu sergantiems žmonėms, nes šilkmedžio uogos pasižymi žemu glikeminiu indeksu ir yra saugi saldumynų alternatyva visiems.


YPATINGIEJI BALTOJO ŠILKMEDŽIO LAPAI

Jauni šilkmedžio lapai taip pat naudojami ir maistui, jie panašūs į vynuogių lapus. Rytuose su šilkmedžio lapais verdamos sriubos, į juos vyniojama mėsa – tai kažkas panašaus į mūsų mini balandėlius. Žiemai lapai sūdomi, rauginami. Tiesa, turiu paminėti, kad maistui ir sveikatai naudojami tik baltojo šilkmedžio lapai ir žievė.

Džiovintų šilkmedžio lapų arbata yra labai gaivi, švelnaus jaunos žalios arbatos skonio. Lapuose, kaip ir uogose, gausu mikroelementų: kalio, kalcio, fosforo, karotino, geležies, silicio, sieros, taip pat baltymų, riebalų, eterinių aliejų. Daug įvairių vitaminų, askorbo rūgšties. Taip pat šilkmedžio lapuose gausu vertingųjų flavonoidų ir dervų. Be to, reikia paminėti, kad kalcio šiuose lapuose yra daugiau nei karvės piene. Dėl to ypač tinka vartoti netoleruojantiems pieno produktų ar veganams.

Jau nuo seno šilkmedžio lapai naudoti įvairiems negalavimams palengvinti, todėl per šimtmečius sukaupta daug liaudies receptų ir patarimų. Žmonių tikėta, kad šilkmedis gali padėti susidūrus su pačiais įvairiausiais negalavimais.


DIABETAS

Arbatą patartina gerti sergantiems lengva diabeto forma, nes ji reguliuoja cukraus kiekį kraujyje. Rekomenduojama per dieną gerti kelis arbatos puodelius. Išgėrę arbatos galite matuoti cukraus kiekį kraujyje po 2 val., bet gerkite arbatą bent dvi savaites.

Sergantieji diabetu turi būti atsargūs valgydami angliavandenius, nes po valgio gali greitai padidėti cukraus kiekis kraujyje. Šilkmedžio lapuose esantis junginys (1-deoksinojirimicinas) slopina angliavandenius skaidantį fermentą. Jis veikia panašiai kaip skiriami vaistai nuo 2 tipo diabeto. Sulėtinamas cukraus išsiskyrimas žarnyne, taip jis lėčiau absorbuojamas į kraują. Geriama šilkmedžio lapų arbata sulėtina angliavandenių skaidymą ir gliukozės pasisavinimą.

1 tipo diabetu sergantys žmonės turėtų pasiruošti arbatą iš 2 šaukštų šilkmedžio lapų ir 400 ml verdančio vandens. Palikti pastovėti 1 val., nuovirą nukošti. Gerti prieš valgį po pusę stiklinės 4 kartus per dieną. Kad rezultatai būtų geresni, patartina papildomai į karštus patiekalus dėti lapų miltelių, kuriuos galima pasigaminti iš džiovintų šilkmedžio lapų.

2 tipo diabetu sergantiems žmonės nuovirą ruošiame iš 2 šaukštų šilkmedžio lapų ir 500 ml verdančio vandens. Arbatą ruošiame termose ir paliekame 2 val. Nukoštą nuovirą geriame tris kartus per dieną.

Labai svarbu, jei pasirinksite vartoti šilkmedžio arbatą, kad pasitartumėte su gydytoju ir jokiu būdu nevartokite jos vietoj Jums paskirtų vaistų.


NUTUKIMAS

Šilkmedžio lapų arbata puikiai tiks ir norintiems atsikratyti kelių nereikalingų kilogramų. Valgydami šilkmedžio uogas, gerdami šilkmedžio lapų arbatą, per mėnesį galime numesti net kelis kilogramus svorio, nes organizmas tada neįsisavina angliavandenių. Lapuose esantis etanolio ekstraktas normalizuoja kūno masę, leidžia išvengti nutukimo.

Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad žmonės, vartojantys šilkmedžio ekstraktą, svorio neteko net 3 kartus greičiau nei tie, kurie jo nevartojo. Baltasis šilkmedis ne tik slopina apetitą ir mažina riebalų kiekį, bet ir apsaugo nuo su nutukimu susijusių ligų, tokių kaip kepenų suriebėjimas. Vartojant šilkmedžio lapų arbatą galima lengviau kontroliuoti kūno masę.

Kas gali būti geriau laukiant suknelių sezono: vietoj saldumynų mėgaukimės saldžiomis uogomis, gerkime švelnią šilkmedžio lapų arbatą ir lieknėkime.


KEPENŲ VEIKLA

Nuo seno šilkmedžių lapai naudoti kepenims nuraminti. Sutrikus kepenų veiklai gaminama arbata iš 1 šaukšto šilkmedžio lapų ir 1 stiklinės vandens. Gerkite po valgio kelis kartus per dieną. Norėdami pagreitinti efektą, į mitybą įtraukite šilkmedžio uogas.


ŠIRDIES LIGŲ PREVENCIJA

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad šilkmedžio lapuose esančios cheminės substancijos gali apsaugoti nuo kraujotakos sutrikimų. Jie turi unikalių savybių, kurios, vartojant arbatą, normalizuoja širdies toną, kraujo spaudimą.

Atlikus tyrimus nustatyta, kad vartojant šilkmedžio lapų arbatą sumažėja „blogojo“ cholesterolio kiekis ir uždegimas.

Svarbu nepamiršti, kad karštoka arbata žemina kraujo spaudimą. Jei aukšto kraujo spaudimo neturite, ją gerkite atvėsusią, tuomet kraujo spaudimas nemažės.


NUO PERŠALIMO IR KVĖPAVIMO TAKŲ SUTRIKIMŲ

Šilkmedis dažniausiai naudojamas tradicinėje kinų medicinoje. Jis laikomas naudingas, kai norime atsikratyti peršalimo, sudrėkinti plaučius. Šilkmedžio arbatą vertėtų gerti esant visų tipų kosuliui, sergant astma.

Norėdami atsikratyti aukštos temperatūros, paruoškite gėrimą iš 1 šaukšto šilkmedžio lapų ir 500 ml vandens. Lapus užpilkite šaltu vandeniu ir užvirinkite. Nuimkite nuo ugnies ir palikite 1 val. pastovėti. Išgerti 1/3 stiklinės. Jei norite geresnio rezultato, sudėkite likusias arbatžoles į košę ar varškę. Gydymas bus sėkmingesnis.


IMUNITETO STIPRINIMAS

Gera žinia šilkmedžio uogų mėgėjams. Jose yra junginių, padidinančių makrofagų aktyvumą ir sustiprinančių imuninį atsaką. Puikiai tinka visai šeimai kaip užkandis, kuris kartu ir stiprina imuninę sistemą.


SMEGENŲ VEIKLAI, ATMINČIAI IR MOKYMUISI GERINTI

Šilkmedžio arbata vartojama kaip tonizuojanti ir galvos skausmą, galvos svaigimą mažinanti priemonė. Atlikti tyrimai rodo, kad vartojant šilkmedį pagerinama smegenų veikla, atmintis. Atlikus tyrimus su gyvūnais paaiškėjo, kad pagreitėja smegenų ląstelių augimas, padidėja jų tankis ir sumažėja oksidacinis stresas smegenyse.

Šie tyrimai negali būti laikomi pakankamais įrodymais, tačiau kinų tradicinėje medicinoje šis augalas jau nuo seno vartotas smegenų veiklai pagerinti.


NUO STRESO IR NERIMO

Vartojant šilkmedžio lapų arbatą gali sumažėti dopamino kiekis, dėl to silpnėja nerimo jausmas, depresyvus elgesys. Šilkmedis normalizuoja kortizolio kiekį, todėl palaipsniui įveikiamas stresas, gerėja nuotaika ir hormonų pusiausvyra, pastebima mažiau sutrikusi smegenų veikla, padidėja ištvermė. Tačiau reikia paminėti, kad individualiais atvejais gali sumažėti raumenų jėga ir koordinacija.


ODOS ŠVIESINIMAS IR GYDYMAS

Japonijoje šilkmedis buvo naudojamas grožio procedūrose ir kosmetikos gaminiuose. Jis naudotas kosmetikoje, nes turi odą balinančią savybę. Šilkmedžio lapų arbatą vertėtų vartoti žmonėms, kurių odoje yra pigmentinių dėmių, kadangi lapuose esančios medžiagos slopina melanino susidarymą, o lapuose esančios antiseptinės, priešuždegiminės ir gydomosios savybės naudingos pažeistos odos priežiūrai ir gydymui.

Iš 1 šaukšto džiovintų šilkmedžio lapų ir 500 ml vandens išvirti nuovirą. Uždengus palaikyti 30 min., tuomet nukošti, atvėsinti. Sudrėkinus marlę ar vatos diskelį plauti atviras žaizdas, egzemą, spuogus ar kitus odos pažeidimus ir patamsėjimus.

Šilkmedžio lapai ir uogos turi daug naudingų savybių, tačiau, pradedant vartoti dėl sveikatos, reikia būti atsargiems ir stebėti savo organizmo reakcijas. Visa šiame straipsnyje pateikta informacija apie šilkmedžio naudą yra įrodyta tik pavieniais tyrimais arba remiantis liaudies išmintimi. Vaistažolės nėra alternatyvūs vaistai. Jas galime vartoti tik papildomai, greta gydytojo paskirtų vaistų. O turint rimtų sveikatos sutrikimų būtina pasitarti su gydytoju.

Šilkmedžio lapų arbatos vartojimas gerai toleruojamas ir laikomas saugiu. Esame gamtos dalis, šimtmečiais besimėgaujanti jos teikiamais turtais. Atsigręždami į senolių sukauptas žinias, remdamiesi ilgamete kinų tradicinės medicinos patirtimi galime pasirūpinti savo sveikata natūraliai. Baltasis šilkmedis man buvo vienas nuostabiausių atradimų, stebinantis ir viliojantis savo skoniu ir ypatingomis savybėmis. Ne be reikalo juk šilkverpiai jį taip mėgsta… :)

 

Baltasis šilkmedis puikiai prisitaiko augti ir Lietuvos sąlygomis. Lietuvoje užaugintos šilkmedžių lapų arbatos ir iš saulėtos Turkijos parvežtų šilkmedžio uogų kviečiame įsigyti gyduolis.lt internetinėje parduotuvėje. Mėgaukimės gamtos teikiamais skoniais ir sveikata!

 

Su meile

Laura

 

Jei norite dar daugiau sužinoti, kaip natūraliai rūpintis savo sveikata, kviečiu užsisakyti gyduolis.lt naujienlaiškius ir gauti mūsų patarimus pirmiems.