Šiandien daug žinome, koks naudingas yra alyvuogių aliejus mūsų organizmui. Viduržemio jūros virtuvėse šio stebuklo suvartojama ypač daug. Todėl mums tikrai verta žinoti, koks turi būti tikro alyvuogių aliejaus skonis, kaip jį atpažinti, į ką atkreipti dėmesį renkantis.


KAIP RASTI GERIAUSIĄ?

Tam, kad būtų pagamintas kokybiškas alyvuogių aliejus, turintis naudingų ypatybių, gamintojas turi įvykdyti nemažai sudėtingų užduočių – pradedant alyvuogių skynimu, baigiant aliejaus sufasavimu.

Mums visų pirma reikia žinoti, kad tiek maistui, tiek odai vertingiausi yra nerafinuoti, t. y. chemiškai neapdoroti, neišgryninti aliejai, gauti pirmojo šalto spaudimo būdu. Tik tokie aliejai yra „gyvi“ – išlaiko savo vertingąsias savybes, juose lieka įvairių rūgščių, vitaminų ir kitų bioaktyvių medžiagų.


KĄ IŠDUODA ETIKETĖ?

Norėdami įsigyti kokybiško aliejaus, niekada nesirinkite alyvuogių aliejaus mišinių, būkite atidūs ir kruopščiai perskaitykite etiketę. Ieškokite iš kokių alyvuogių ir kokiu būdu jis pagamintas.

• Extra virgin yra aukščiausios kokybės, pirmojo spaudimo, nerafinuotas alyvuogių aliejus, spaustas naudojant tik šalto spaudimo metodą, nenaudojant jokių chemikalų ir nekaitinant. Šis aliejus turi daugiausia antioksidantų. Tai vienintelis alyvuogių aliejus, kurį reikėtų vartoti!

• Virgin reiškia antro spaudimo ir, aišku, jo kokybė yra prastesnė.

• Pure – rafinuotas ir truputį pridėta nerafinuoto alyvuogių aliejaus skoninėms savybėms pagerinti.

 

KODĖL VERTA ŽINOTI KILMĖS ŠALĮ IR GAMINTOJĄ?

Labiausiai vertinami alyvuogių aliejai yra tie, kurie gaunami išspaudus vienoje alyvmedžių plantacijoje užaugusius vaisius, ir iš karto sufasuojami. Tokiomis sąlygomis apdorojamos alyvuogės mažiausiai oksiduojasi. Tokio alyvuogių aliejaus, dėl skirtingų klimato sąlygų, kiekvienais metais išryškėja vis kitokios skonio savybės.

Gana dažnai galima etiketėje rasti, kad kilmės šalis Italija, Ispanija ar Graikija, o gamintojas Vokietija ar kokia kita šalis. Tai leidžia daryti prielaidą, kad alyvuogės ilgą laiką buvo transportuojamos ir tik po to išspaustas aliejus. O turėtų būti išspaustas vos tik alyvuogės surenkamos plantacijose. Todėl būtinai atkreipkite dėmesį ar kilmės šalis sutampa su gamintojo šalimi.


KEPTI AR NEKEPTI?

Šis klausimas turbūt sulaukia daugiausia diskusijų. Televizijos laidose matome, kad visi virtuvės šefai kepa alyvuogių aliejuje, o parduotuvių lentynose randame aliejų, kuris skirtas tik šaltiems patiekalams gardinti. Tai, kas lemia, kad alyvuogių aliejuje būtų galima kepti? Žinoma, sveikatos specialistai visada patars iš viso nekepti. Visgi, jei jau kepame, turime pasirinkti tinkamai.

Gaminant kokybišką, kepti tinkamą alyvuogių aliejų svarbiausia, kad po skynimo alyvuogės būtų išspaustos per 24 valandas, jei oras yra šiltas ir per 48 valandas – jei vėsiau. Tik per tokį laiką išspaustas aliejus gali būti laikomas vertingu. Spaudžiant aliejų vėliau, alyvuogėse prasideda fermentacija, tad iš jų išspausto aliejaus kokybė gerokai suprastėja. Būtent tai ir lemia, ar ant alyvuogių aliejaus etiketės bus parašyta „tinka kepti“.

Skubiai išspausto aliejaus rūgštingumas neviršija 1 proc., patys kokybiškiausi būna nuo 0,1 iki 0,4 proc. Tik toks alyvuogių aliejus tinka kepti, nes jame dominuojančios omega 9 riebiosios rūgštys kaitinamos mažiau oksiduojasi, nedega. Patikimi alyvuogių aliejaus gamintojai šių duomenų neslepia ir juos visada rasite etiketėje.


ALIEJUS KAIP VYNAS!

Kartais alyvuogių aliejaus skonis turi kartumo. Paragavus kartaus aliejaus, visų pirma į galvą šauna mintis – sugedęs, pasenęs. Tai kokiais skoniais turi pasižymėti kokybiškas alyvuogių aliejus?

Alyvuogių aliejaus skonis tiriamas panašiai kaip ir vyno. Prieš degustuojat, taurę reiktų pašildyti rankose, kad atsiskleistų visi aliejaus aromatai. Šviežias, kokybiškas aliejus uodžiant maloniai kvepia žolelėmis, rozmarinu, pomidorais ar žaluma. Tada nuryjamas gurkšnelis ir bandoma įvertinti, koks skonis jaučiamas iš karto, kokie poskoniai atsiskleidžia vėliau. Stengiamasi pajusti, kiek jis sūrus, rūgštus, saldus ar kartus. Pirmiausia „atrandamas“ ir ryškiausias turi būti aitrumas / kartumas – tai gero aliejaus požymis. Tačiau jo nesumaišykite su seno aliejaus kartumu, klampaus aliejaus poskoniu. Ragaujant alyvuogių aliejų gerklose neretai pajaučiame perštėjimą, graužimą, neįgudusiam ragautojui kartais ima ašaroti ir akys.


Svarbiausias dalykas ką reikėtų prisiminti apie kokybišką alyvuogių aliejų, kad visi žodžiai, apibūdinantys naudingas aliejaus ypatybes, galioja tik aukščiausios kokybės Extra Virgin alyvuogių aliejui.


Jeigu neturite galimybės praleisti daug laiko ieškant parduotuvėse, bet norite savo virtuvėje visada turėti puikaus aliejaus, kviečiame apsilankyti mūsų e-parduotuvėje. Gyduolis.lt komanda per daugelį metų ir kelionių išdegustavo įvairių kraštų skirtingus alyvuogių aliejus.

Šiuo metu galime jums drąsiai pasiūlyti Extra Virgin alyvuogių aliejų „Olibaza“. Jis atkeliauja tiesiai iš pietų Ispanijos ūkio įsikūrusio Granados kalnyno šlaituose. Šiame ūkyje alyvuogės spaudžiamos iš karto tik nuskintos, todėl jų rūgštingumas tesiekia vos 0,2 proc.. „Olibaza“ alyvuogių aliejus pasižymi ypatingai puikiomis skoninėmis bei maistinėmis savybėmis. Rekomenduojame!


Geros jums sveikatos ir puikios savijautos!

Laura

 

Jei patiko šis straipsnis ir norėtumėte sužinoti daugiau, kaip natūraliais produktais ir priemonėmis stiprinti savo ir savo vaikų sveikatą, kviečiu užsisakyti gyduolis.lt naujienlaiškius (puslapio apačioje).